12. oktoober 2015

Karleen Kersa Eesti rekordist: Selle ületamine ei ole võimatu

Isegi raskete treeningute ajal on Kersa nägu naerul
Eesti üks parim rinnuliujuja Karleen Kersa on alustanud juba hoogsalt uue hooaja ettevalmistust ning ootab juba innukalt Euroopa lühiraja meistrivõistlusi. Sain Karleeni kinni püütud üks päev ning ta avaldas mulle enda hooaja eesmärgid, enda nõrgad küljed treeningul, mis ta arvab enda suurest konkurendist Maria Romanjukist ja palju muud huvitavat.

Uus hooaeg on alanud 19-aastasele Karleen Kersale ilma tõrgeteta. "Hooaeg on alanud ilusti," ütles TOP Ujumisklubis treeniv Kersa.

"Treeningud on üsna rasked ja kilometraaž on üsna suur nagu hooaja alguses ikka." Hetkel keskendub ujuja rohkem üldvastupidavuse arendamisele ning seetõttu on treeningutel kilometraaaž üsna suur. Võrreldes eelmiste aastatega leiab Kersa, et treeningud on muutunud palju intensiivsemateks. "Hetkel hindaks treeningute raskuseks 10 palli süsteemis 7."

Eelmine aasta tekitas Kersale vastakaid tundeid. Positiivseks peab neiu lühiraja MM-ile pääsemist. "Üritasin seda normi täita mitu võistlust ja igakord jäid vaid mõned sajandikud puudu. Lõpuks oli viimane võimalus teha seda Kalev Openil. Kuna 50 m rinnuliujumise distantsil jäi mul napilt puudu, siis proovisin 100 m sees täita 50 m normi mis ka õnnestus." Võib vast väita, et Kersa suutis viimase õlekorrega end ujuda MM-ile. Tõrvatilgaks meepotis oli mitte pääsemine pikaraja MM-ile, kuigi norm oli ujujal täidetud. Eesti meistrivõistlustel suutis Maria Romanjuk ujuda kiiremini kui Kersa ja seetõttu napsas ta 50 m rinnuliujumise stardiõiguse endale. "Olin juba harjunud mõttega, et sõidan MM-ile ning halva uudise teada saamine oli väga ootamatu."

Kes teeb, see jõuab


Äratus on, kevadel Gustav Adolfi Gümnaasiumi lõpetanud, Kersal 6.15. Juba 6.45 on ta naksti Kalev Spa ujula ääre peal lihaseid soojendamas ning kell 7.00 algab hommikune treening. "Trenn lõppeb 8.45 ja siis lähen koju puhkama," mainis Kersa. "Tavaliselt üritan lõunal teha ka kuskil tunnise uinaku." Kuna käed rüpes kodus istuda ja heegeldada Kersale ei meeldi, siis neli korda nädalas annab ta väikestele lastele ka trenne. Kõik päevad v.a esmaspäeval treenib ta õhtuti TOP-i koduujulas Pirital. Õhtusele treeningule tõmbab ujuja joone alla 18.30 v 19.30 olenevalt päevast ning seejärel suundub koju. "Siis kiirelt kerge söök ning voodisse üritan minna kuskil 22.00 paiku." Võtke õppust noored ujujad!

Enda suurimaks plussiks ujumise juures peab Kersa enda starti. "Ma arvan, et mul on start päris hea ning lisaks veel kätetõmme on mul üsna tugev ja jõuline mis on positiivne." Samas leiab ta ka asju enda juures mida saab parandada trennist trenni: "Mul on jalad üsna nõrgad ning tihti ei jõua need käte tempole järele. Ilmselt peaks tegema jalgadele rohkem kiirusharjutusi, nii vees kui ka maal."

Nagu ennist mainitud, siis Karleen lõpetas eelmine aasta gümnaasiumi. Paljud meie tippujujad on võtnud tee suure lombi taha USA-sse et jätkata seal treeninguid ning need mõtted käisid ka läbi Kersal. "Eks need mõtted käisid ikka peast läbi, kuid need jäid rohkem mõteteks ning väga ma midagi ei uurinud. Aga ma usun, et kunagi ei ole hilja ja see, et saan kodustes tingimustes selle hooaja ujumisele keskenduda tuleb vaid kasuks." 

Romanjuk on väga tugeva iseloomuga


Euroopa lühiraja meistrivõistlustele on kindel minek Kersal. Tänavu toimub võistlus Iisraelis Nentaya linnas ning ujumistega tehakse algust 2. detsembril. "Hetke suurim eesmärk on teha head ujumised EM-il." Üritasin pinnida ka kohtade kohta, kuid neiu jäi osavalt tagasihoidlikuks. "Kohtadest ei meeldi mulle väga rääkida, kuna see lisab pigem suuremat pinget, kuid annan endast parima, et 30-parema sekka tulla." Siinkohal pean mainima, et Karleenile kohtadest rääkida ei meeldi aga ta siiski rääkis. Kaks aastat tagasi lühiraja EM-il andis 30. koha aeg 31.48 ning poolfinaali viis tulemus 31.15. Kersa praegune isiklik rekord on 31.54 ning arvestades fakti, et ta ujub kindlasti isiklikud siis on loota eesmärkide täitumist.

Pikemas perspektiivis loodab Kersa täita ka pikaraja EM-i A-normatiivi. Teatavasti toimub EM maikuus Londoni olümpiaujulas.


Kui rääkida rinnuliujumisest Eestis, siis me ei saa üle ega ümber Maria Romanjukist, kes on Kersa suurim konkurent IGAL võistlusel. Siiski jätkub tal enda konkurendi kohta vaid häid sõnu. "Maria on väga tugeva iseloomuga ning ta suudab ennast alati tähtsal hetkel kokku võtta," iseloomustab Kersa enda suurt konkurenti. "Ta on tõeline võitleja ning ilma lahinguta ei anna ta kunagi alla." Veel lisab TOP-i tüdruk, et on väga tänulik Mariale. "Ilma temata (toim.- Romanjuk) ei oleks ma ilmselt nii kaugele jõudnud nagu ma täna olen," ütles Karleen südamest. "Ta on pannud mind rohkem pingutama ning ennast ületama."

Hetkel Eesti rekord lühirajal 50 m rinnuliujumises kuulub Jane Trepi nimele ajaga 29.82. Kersal jääb sellest ajast puudu  hetkeseisuga 1,72 sekundit. Selle ajaga tuli Trepp ka lühiraja EM-il aastal 2009 hõbedale. Kersa nõustub, et aeg on ülikiire ning selle ületamiseks on tal vaja palju asju parandada, kuid usub et selle aja ületamine ei ole võimatu. 

Andmed:


Nimi: Karleen Kersa
Vanus: 19
Klubi: TOP Ujumisklubi
Treener: Heidi/Ain Kaasik
Saavutused: 23x Eesti meister
                      22x Eesti noorte- ja juunioride meister
                      MM-i 42. koht 50 m- ja 100 m rinnuliujumises
                      Eesti rekordid 50 m basseinis: 4x50 m vabalt ja 4x50 m kombineeritud
                      Eesti rekordid 25 m basseinis: 4x100 m kombineeritud


PÜSIGE LAINEL!