12. juuli 2016

6 huvitavat fakti eestlaste esituste kohta Euroopa juunioride meistrivõistlustel

Medalivõitja Kregor Zirk
Pühapäeval lõppesid Ungaris Euroopa juunioride meistrivõistlused, mis osutusid eestlaste jaoks vägagi edukaks. Kregor Zirk pälvis 10-aastase vaheaja järel Eestile medali. Lisaks tehti palju huvitavaid tulemusi ning toon teieni 6 põnevat fakti eestlaste esituste kohta Euroopa juunioride meistrivõistlustel.


1. Eesti on taas medaliriik

Ei ole Eestis palju ujujaid, kes on Euroopa juunioride meistrivõistlustelt medali võitnud aga Kregor Zirk sai selle vembuga hakkama. Ta pälvis 50 m liblikujumises pronksmedali. Viimati võitis eestlane medali 2006. aastal kui Martin Liivamägi seisis 200 m kompleksujumise soorituse eest poodiumi teisel astmel. Viimati pronksmedali pälvis aga Jane Trepp ning seda aastal 2004.

2. Alneki hea sooritus

Naiste 100 m vabaltujumises pääses Kertu Ly Alnek poolfinaali ning saavutas seal uue Eesti juunioride rekordiga 56.65 väärika 14. koha. Selle hooaja alguses kuulus juunioride rekord Elina Partõka nimele ajaga 58.14. Seega on Alnek tänavusel hooajal juunioride rekordit 1,5 sekundit parandanud. Lisaks pälvis Alnek tänavu 50 m vabaltujumises 13. koha. Täpselt samad kohad samadel distantsidel saavutas ka Partõka aastal 1999 kui juunioride EM toimus Moskvas.

3. Püstitati 26 isiklikku tippmarki

14 Eesti koondislast tegi tänavusel juunioride EM-il ühtekokku 51 individuaalset starti. Uus isiklik tippmark suudeti ujuja 26 korral ehk veidi rohkem kui 50% startidest lõppes uue isikliku rekordiga. Enim isiklikke rekordeid (4) individuaalsetel startidel ujus välja Kregor Zirk. Ainukesed ujujad, kes ühtegi isiklikku rekordit kirja ei saanud olid Veronika Olem ja Karel Seli.

4. Venelane maksis eestlasele kätte

Eelmisel aastal Gruusias toimunud Euroopa Noorte Olümpiapäevadel pälvis Kregor Zirk 100 m liblikujumises ajaga 54.04 kuldmedali. Hõbedale tuli toona venelane Egor Kuimov ajaga 54.57. Tänavusel juunioride EM-il võitis Kuimov aga kuldmedali tulemusega 52.39. Zirk saavutas ajaga 52.83 neljanda koha.

5. Kesised üldtulemused

Võttes aluseks vaid individuaalsed stardid, siis eestlaste keskmiseks kohaks kujuneks 41. koht. Kõige nõrgema esitusega sai hakkama Veronika Olem kes pidi 50 m liblikujumises leppima 81. kohaga. Eelmisel aastal oli eestlaste keskmiseks kohaks 27. ning kaks aastat tagasi 34. koht. Seega koondise keskmine tase on kahe viimase aasta jooksul langenud.

6. Ühest naabrist olime paremad

Tänu Kregor Zirgi pronksmedalile on ka pisike Eesti medalitabelis üle pika aja taas esindatud. Naabritega võrreldes olime vaid lätlastest parimad. Venemaa oli tänavuse juunioride EM-i kõige edukam võites 22 medalit millest pooled olid kuldsed. Rootsi võitis viis medalit millest üks oli kuldne. Soomlastel oli meiega samasugune muinasjutt, Nea-Amanda Heinola võitis 50 m vabaltujumises pronksmedali. Lätlaste parimaks tulemuseks jäi kuues koht.

PÜSIGE LAINEL!