5. juuli 2016

EELVAADE: Homme algavad Ungaris Euroopa juunioride meistrivõistlused

Kregor Zirk
Homme algavad Ungaris keerulise nimega linnas Hódmezővásárhely 43. korda toimuvad Euroopa juunioride meistrivõistlused (JEM). Võistlustel osaleb 47 riiki ning sh ka 14-liikmeline Eesti koondis kus võistkonna liidriks on tänavu Kregor Zirk.

A-normatiivi tänavustele Euroopa juunioride meistrivõistlustele on täitnud viis Eesti ujujat ning B-normatiivi 9 ujujat. Võistlustel kus starti on tulemas üle 700 ujuja on Eesti koondise liidriks tänavu Kregor Zirk.

Äsja 17-aastaseks saanud Kregor Zirk võib tänavu korda saata teo mida pole Eesti ujuja suutnud juba 10 aastat. Aastal 2006 võitis Eesti enda viimase JEM-i medali kui Martin Liivamägi saavutas 200 m kompleksujumises hõbemedali. Zirk, kes on Eesti rekordiomanik 100 m liblikujumises, võib finaali pääseda nii mitmelgi alal.

Parimad võimalused medal napsata on Zirkil just 50 m- ja 100 m liblikujumises. Siiski ei saa see olema lihtne ülesanne. Lühemal distantsil tuleks näidata aega alla 24-sekundi ning 100 m liblikujumises peab medali saamiseks suure tõenäosusega püstitama uue Eesti rekordi ehk tuleb näidata isegi aega alla 53-sekundi. Lisaks on Jon Ruddi hoolealune võistlemas veel 50 m- ja 100 m vabaltujumises ning 50 m seliliujumises. Nendel aladel on finaalipääs raske kuna tegemist on Zirki kõrvalaladega kuid poolfinaali pääseda on vägagi reaalne. 

Mida suudavad Markvardt ja Alnek?

Naiste koondise liidriteks on tänavu Margaret Markvardt ja Kertu Ly Alnek. Esimene neist saavutas eelmisel aastal 13. koha ning Alnek ebaõnnestus saavutades alles 27. koha. Tänavu on mõlemad neiud näidanud uut taset ning poolfinaalipääs peaks olema nende minimaalne eesmärk, kuid finaalis ujumine ei ole kummagi ujuja jaoks utoopia.

Margaret Markvardt
Markvardti parimad võimalused finaali pääseda on 100 m liblikujumises. Hetkel hoiab ta enda nimel Eesti juunioride rekordit (1.01.40) ning samaväärse tulemuse näitamise korral Ungaris terendab juba ka poolfinaalikoht. Finaali pääsemiseks tuleks siiski gramm paremat taset näidata ning ujuda ilmselt alla 1.01. Kas see ka õnnestub seda juba näitab aeg.

Siiri Põlluveeri hoolealune Alnek on pretendeerimas kõikidel enda aladel poolfinaalikohtadele. Eesti meistrivõistlustel veidi rohkem kui kaks nädalat tagasi püstitas ta 50 m liblikujumises Eesti kõigi aegade teise tulemuse ja uue juunioride rekordi ajaga 27.34. See aeg annab Alnekile endavanuste Euroopa edetabelis viienda koha. Seega sellel alal võib 16-aastane piiga lõhata korraliku üllatuspommi.

Enda põhialadel 50 m- ja 100 m vabaltujumises on finaali pääsemine väga raske. Kuna need alad on kõige konkurentsitihedamad, siis finaalipääs oleks suur üllatus. Poolfinaali pääsemine peaks mõlemal alal olema reaalne ülesanne ning hea õnnestumise korral võib 50 m vabaltujumises avaneda ka finaaliuks, kuid selleks tuleb näidata tulemust 26.00 kanti või isegi kiiremat.

Kes võivad tänavusel JEM-il üllatada?

Iga ujutud isiklik rekord on sportlase jaoks õnnestumine. Muidugi ootame me rohkelt poolfinaalkohti kuid kes suudaksid veel tänavu kaarte segada? Üheks üllatajaks võib kujuneda Armin Evert Lelle enda 50 m seliliujumises. Hiljuti toimunud Eesti meistrivõistlustel püstitas ta sel alal isikliku rekordi ajaga 26.96. Saab olema huvitav näha kas tippvorm sai ajastud liiga vara või peavad noormehe närvid vastu ning pääseb poolfinaali.

Kertu Ly Alnek
Hästi võib esineda ka sega 4x100 m vabalt teatenelik. Seal ujuvad kindlasti Alnek, Markvardt ja Zirk. Neljanda ujuja saatus selgub ilmselt kohapeal. Eelmisel aastal saavutas Eesti võistkond kuuenda koha ning ka tänavu on finaalipääs vägagi reaalne. Teistel teateujumise distantsidel on edu raskem saavutada, aga mitte võimatu.

Viimati oli nii suur Eesti koondis kaks ja kuus aastat tagasi toimunud Euroopa juunioride meistrivõistlustel. Eelmisel aastal saavutasid eestlased kolm finaalikohta ning sama palju poolfinaalkohti.

Eesti koondise koosseis:

Kertu Ly Alnek
Margaret Markvardt
Veronika Olem
Kristina Maria Jaamul
Kregor Zirk
Vladimir Turu
Matis Hiie
Sander Paavo
Karel Seli
Hendrik Ütt
Henry Gerhard Uriko
Maksim Muravjov
Tiit Matvejev
Armin Evert Lelle

PÜSIGE LAINEL!