30. oktoober 2016

Karl Luht elust USA-s: Mõni kutt on treeningul pildi tasku pannud

Esimest aastat suure lombi taga Louisana ülikoolis õppiv ja treeniv 19-aastane Karl Johann Luht on uue keskkonnaga hästi kohanenud. Ta kohaneb raskete treeningkoormustega ning on positiivselt üllatunud kui toetavad kõik meeskonnakaaslased on.

Karl Johann Luht kes kasvas üles Tartus ja viimase gümnaasiumi aasta veetis Tallinnas on Louisana ülikoolis (LSU) ennast hästi sisse seadnud. Keha hakkab koormustega harjuma ning tulemused lähevad iga võistlusega aina paremaks.

"Esimesed nädalad olid ikka väga rasked," selgitas Luht ülikoolitee algust. "Pöörasime alguses väga palju rõhku just füüsilisele ettevalmistusele. Toimusid väga rasked ringtreeningud kus nii mõnigi kutt pildi tasku pani." Samuti tegi eestlasele kohanemise raskemaks asjaolu, et esimestel nädalatel oli tal ka käsi kipsis. "Alguses võis mind igal vabal hetkel leida uinakut tegemas, kuid nüüd on käimas põhitreening periood ja keha on harjunud koormustega," rääkis ujuja. 

Eestlane LSU võistkonnakaaslastega
Kui Eestis ei ole võistlustel kaasaelamine just väga maruline, siis USA-s on kõik vastupidi räägib ärijuhtimist õppiv Luht. "Ma olen väga üllatunud ja rahul sellega, milline on siin meeskonnahing. Kõik toetavad ja elavad treeningpartneritele kaasa. Praeguse seisuga on USA ülikoolide vahelised võistlused jätnud mulle palju vabama õhkkonnaga mulje kui Eesti võistlustel." 

Hetkel on eestlane osalenud kahel ametlikul võistlusel. USA-s reeglina hooaja keskel ülikoolide vahelisel duellil võistluspükse jalga ei panda ja nii on ka Luht ujunud kõik enda tulemused treeningpükstega. "Kõik võistlused olen praegu teinud koormuste pealt, seega võin kõikide enda ujutud tulemustega rahul olla. Eriti rahul olen oma teateujumiste aegadega," selgitas Luht. Novembri lõpus 20-aastaseks saava eestlase tippmargid 100 jardi seliliujumises on 49.12 ja 100 jardi vabaltujumises 45.12. Suuremat aimu Luhti tulemustest saame novembri keskel kui hooaeg jõuab poole peale ning siis pannakse jalga ka võistluspüksid ning tehakse korralikum valmistumine. 

Kui meetribasseinist jardibasseini kolimine oli Luhti jaoks uus, siis uus on tema jaoks kogu treeningmeetodika. "Enam ma ei pööra rõhku 200 jardi/meetri distantsidele vaid puhtalt sprindile, mis tähendab väiksemat kilometraaži ja suuremat tähelepanu jõu ning plahvatuslikkuse arendamisele," rääkis maikuus Euroopa meistrivõistlustel 23. koha saavutanud koondislane. Kuna USA üliõpilasmeistrivõistlused toimuvad jardibasseinis, siis treenib ka Luht just jardibasseinis. "Jardibasseinis ujuma hakkamine oli minu jaoks suur muutus, bassein on lühem (25 jardi = 22,9 meetrit - toim.) ja suurem rõhk on veealustel osadel."

Luht LSU eest võistlustules
Kuna hooaeg on alles noor ja eestlane kohaneb kõige uuega, siis selle poolaasta suurimaks eesmärgiks on tal kohaneda kõige uuega ja anda iga päev endast maksimum. Spetsiifilisemad eesmärgid on noormehel järgmisel poolaastal kui toimuvad ka USA üliõpilasmeistrivõistlused, kus pääseb kogu riigi peale ühte ala ujuma ligikaudu 40 ujujat. Eestis on Luhti võimalik näha talvel. "Plaan on tulla talvel paariks nädalaks Eestisse ja startida ka Eesti lühiraja meistrivõistlustel," ütles Luht lõpetuseks.

PÜSIGE LAINEL!