17. jaanuar 2017

5 suurt võistlust aastal 2017 millele kaasa elada

Ujujad on naasnud treeningradadele ning kõva töö algavaks pikaraja hooajaks on alanud. Aasta 2017 toob kaasa mitmeid huvitavaid võistlusi kus üks põnevam kui teine. 

Priit Aaviku Ujumisblogi toob nüüd Teieni viis suurt võistlust aastal 2017 millele kaasa elada.

1. USA üliõpilasmeistrivõistlused (22-25 märts)

USA üliõpilasmeistrivõistlused ehk NCAA meistrivõistlused toimuvad tänavu meestel 22.-25. märtsini Indianapolises. See on kõige suurem võimalik mõõdupuu USA ülikoolis ujuvatele sportlastele ning tase on seal meeletu. Pea igas finaalis ujub kas olümpiamedali omanik või siis olümpiafinalist. Viimasel kahel aastal on A-finaali pääsenud ka meie Ralf Tribuntsov.

100 jardi seliliujumises saavutas Tribuntsov eelmisel aastal viienda koha. Võitjaks krooniti Rios kolm kuldmedalit võitnud maailmarekordimees Ryan Murphy. Jah, kuldmedali võib Murphyle kaela riputada ka tänavu aga Lääne-Virumaalt pärit 22-aastasel Tribuntsovil on väga head võimalused ujuda ennast esikolmikussse. Aastal 2015 võitis Tribuntsov esimese Eesti meesujujana kuldmedali USA üliõpilasmeistrivõistlustel ning seda 4x100 jardi vabaltujumises. 

Individuaalselt esikolmikusse on ennast murdnud eestlastest Martti Aljand ja Martin Liivamägi. Lisaks Tribuntsovile võime võistlustel näha ka USA-s esimest aastat treenivat Karl Johann Luhti ning naiste meistrivõistlustel üritab võistlustele teistkordselt pääseda Maria Harutjunjan. Igale alale pääseb ujuma riigi 40 parimat.

2. Euroopa juunioride meistrivõistlused (28 juuni - 2 juuli)

Eelmisel aastal pärast kümne aastast vaheaega võitis eestlane Euroopa juunioride meistrivõistlustel medali. Kregor Zirk sprintis ennast 50 m liblikujumises pronksmedalile. Poole pikemal distantsil pidi 17-aastane rekordimasin leppima neljanda kohaga. Tänavu toimuvad võistlused esmakordselt Iisraelis Netanyas, mis võõrustasid 2015 aastal Euroopa lühiraja meistrivõistlusi. 

Kuna eelmisel aastal võistles Zirk endast aasta vanematega, siis tänavu on tal suurepärane võimalus saada esimeseks Eesti ujujaks kes juunioride EM-il saavutanud kuldmedali. Ülesanne ei saa muidugi olema lihtne, sest konkurendid on kõvast puust ja sellel tasemel on iga viga sõna otseses mõttes kulla hinnaga. Parim võimalus seista poodiumi kõige kõrgemal astmel on Zirgil 100 m liblikujumises. Kui ta suudab areneda samas tempos ja parandada kasvõi natukenegi enda nimel olevat Eesti rekordit (52.83), siis räägime juba võimalikust kuldmedalist. 

3. Maailmameistrivõistlused (23-30 juuli)

Ungari pealinn Budapest võõrustab tänavu suvel pikaraja maailmameistrivõistlusi, seda kusjuures esmakordselt. 2010 aastal oli Budapestil au võõrustada Euroopa meistrivõistlusi. MM-i A-normatiivi ühelgi Eesti ujujal täidetud ei ole, aga 9 ujujal on B-normatiiv olemas. On selge, et paljud normatiivi täitnud ujujad võistlusele ei sõida ning lähikuudel selgub kes üldse võistlustele minemas.

Viimastel MM-idel ei ole Eesti ujujate "käsi" käinud kõige paremini. Õnnestumine tänavu oleks poolfinaali pääsemine millega saadi viimati hakkama 2011 aastal, kui Triin Aljand ja Jane Trepp pääsesid poolfinaali. Tänavu oleks selleks suutelised Ralf Tribuntsov (50 m ja 100 m selili) ja Daniel Zaitsev (50 m liblikat). Juhul kui Zirk peaks samuti osalema MM-il, siis 100 m liblikujumises tuleks ennast kõvasti ületada, sest 100 m liblikujumise poolfinaal 2015 aastal läks lukku 52.29'ga. Fakt on see, et põnevad ujumised MM-il on meid ees ootamas.

4. Juunioride maailmameistrivõistlused (23-28 august)

Kuuendat korda toimuvad juunioride maailmameistrivõistlused leiavad aset augusti lõpus USA-s Indianapolises. Täpselt samas kohas kus Tribuntsov võistleb märtsikuus USA üliõpilasmeistrivõistlustel. Võistlustele on minemas Kregor Zirk, kes üritab seal teha tükike Eesti ujumise ajalugu. Vaid korra on Eesti ujujad osalenud sel võistlusel - see juhtus aastal 2008 kui võistlusel osalesid Kätlin Sepp ja Merle Liivand. Kuna Eesti Ujumisliit normatiive nendele võistlustele ei ole seadnud, siis võib võistlustel osaleda igaüks kellel vanus õige ja rahakott piisavalt priske. 

Sarnaselt juunioride EM-ile peaks Zirk kõikide eelduste kohaselt finaali jõudma ning miks mitte ka medalile ennast ujuma. Kui võtta aluseks 2015 juunioride MM-i ajad, siis 100 m liblikujumises saavutaks eestlane isikliku rekordiga hõbemedali. Aga tase on tänavu kindlasti kõrgem, kuid kui kõik peaks õnnestuma siis 100 m liblikujumises ning miks mitte mõnel muul alal võime olla tunnistajaks Eesti ujumise ajaloole. 

5. Euroopa lühiraja meistrivõistlused (13-17 detsember)

2017 aasta lõpetab Euroopa lühiraja meistrivõistlused. Kuigi võistlusteni on 11 kuud ei ole Ujumisliit siiani avalikustanud võistlustele pääsemise normatiive. Lühiraja EM-il, mis tänavu toimuvad Taanis Kopenhaagenis, on eestlastel läbiaegade läinud väga hästi. Viimase 8 aasta jooksul on võidetud kaheksa medalit, kuigi viimane medalivõit jääb aastasse 2012. Siiski 2013 ja 2015 aastal on suudetud finaali ujuda ning õnnestumiseks saaks Eesti koondisel lugeda ka tänavu finaalipääsemist. 

Täiskasvanute areenil tuleb Kregor Zirgil ennast tõestada, sest alustab ta sügisel esimest hooaega täiskasvanute hulgas. Tribuntsov peaks olema üks kindel finaalikoha kandidaat, sest 2013 ja 2015 aastal on ta sinna 100 m seliliujumises pääsenud ja 50 m seliliujumises esimesena ukse taha jäänud. Lisaks tuleb silm peal hoida Martin Allikveel ja Daniel Zaitsevil kes peaksid vähemalt poolfinaali murdma kui mitte finaali. Aasta lõpp saab olema igatahes põnev,

Priit Aaviku Ujumisblogi toob nende kõikide võistluste eelvaated, tulemused ning palju muud Teieni. Lisaks leiavad suurt kajastust Eestis toimuvad võistlused ning kajastamata ei jää ka noorte võistlused nagu "Noortesari" ja "Kõik Meie Pardikesed". 

PÜSIGE LAINEL!