30. mai 2017

ÜLEVAADE: Seliliujujate üliedukas nädalalõpp Riias

Möödunud nädalalõpul toimusid Läti meistrivõistlused ning eriti heas hoos olid meie seliliujujad. Nad püstitasid mitmeid hooaja tippmarke, ujusid juunioride rekordeid ning täitsid tiitlivõistluste normatiive.

Viskame pilgu peale ning vaatame lähemalt millega said Riias hakkama Sigrid Sepp, Veronika Olem ja Armin Evert Lelle.

18-aastane Sigrid Sepp läks Riias iga stardiga aina paremasse hoogu. Ta alustas võistlust 200 m seliliujumisega kus püstitas pea kahe sekundiga uue isikliku rekordi 2.16,76. Eesti kõigi aegade edetabelis platseerub see tulemus kõrgele kaheksandale kohale. Seejärel hakkasid asjad Sepa jaoks juhtuma, 100 m seliliujumise finaalis põrutas ta uueks tippmargiks 1.03,24. Kiiremini on Eesti naisujujatest läbi ajaloo seda distantsi suutnud ujuda vaid Alina Kendzior.

Naiste 4x100 m kombineeritud teateujumises avavahetust ujunud Sepp pani kõikide kriitikute suud kinni. Ta sai kirja ajaks 1.02,86, mis on Eesti kõigi aegade kaheksas aeg. Enne Läti meistrivõistlusi oli Heidi ja Ain Kaasiku hoolealuse tippmark eelmisel aastal ujutud 1.03,69. Maailmameistrivõistluste B-normatiivist jäi Sepal sel distantsil puudu vaid 13 sajandikku. Paremat tulemust FINA punktide lõikes (790) on tänavu suutnud vaid Alina Kendzior. 

Ja ka sellega ei olnud Sepa võimsad esitused lõppenud. 50 m seliliujumises läbis ta basseinipikkuse ajaga 29.47, mis tähistab uut Eesti hooaja tippmarki. Veelgi tähtsam on see, et ta ületas napilt ka MM-i B-normatiivi (29.52), mis annab talle õiguse suvel Budapesti sõita. Eesti kõigi aegade edetabelis platseerus see tulemus neljandale kohale. Võib kahtlemata väita, et Sepp tegi enda karjääri parima võistluse möödunud nädalavahetusel.

Olemi esimesed individuaalsed rekordid

Lisaks Sepale tegi kahtlemata enda karjääri parima võistluse ka Veronika Olem. Ta alustas võistlus suurepäraselt tulles Läti meistriks 200 m seliliujumises ning alistades napilt ka ülalmainitud konkurendi. Ta sai ajaks 2.16,51, mis on uus Eesti juunioride rekord. Ta parandas Aleksa Goldile kuulunud rekordit üle poole sekundi. Kahe kuu vanune isiklik rekord paranes üle kahe sekundi. Olem täitis kindlalt ka Euroopa juunioride meistrivõistluste A-normatiivi (2.17,99) ning saab nüüd muretult valmistuda nendeks võistlusteks. 

Veronika Olem
Head vormi demonstreeris Olem ka poole lühemal distantsil. Eelujumises sai 16-aastane piiga ajaks 1.03,31, millega ta ületas Sepale kuulunud Eesti juunioride rekordi enam kui poole sekundiga. Tasub ka märkida, et tegemist on Olemi esimeste individuaalsete rahvusrekorditega tema karjääri jooksul. Ka sel distantsil oli ta parem Euroopa juunioride meistrivõistluste A-normatiivist. Loodetavasti suudab Olem head vormi hoida ning juuni lõpus Iisraelis omaealiste tiitlivõistlustel rekordeid veelgi nihutada.

Esmakordne rekordiületaja Lelle

Armin Evert Lellest sai möödunud nädalavahetusel esimene meesujuja, kes 200 m seliliujumises püstitanud juunioride rekordi. Kuna juunioride rekordeid hakati Eestis pidama 2000.-ndate aastate keskpaigast, siis algselt seati normatiiviks toonane Ilmar Ojase noorte rekord 2.06,59, mis püsib kusjuures tänase päevani. Ka ükski juunior enne Lellet ei olnud suutnud seda aega üle ujuda.

17-aastane Lelle läbis 200 m selili ajaga 2.05,62 ületades eelneva tippmargi ligi sekundiga. Viimati ujus Eesti meesujuja seda distantsi nii kiirelt 2013. aastal. Tegemist on loomulikult ka uue Eesti hooaja tippmargiga. Ka Lelle jaoks on põhivõistlus juuni lõpus kui toimuvad Euroopa juunioride meistrivõistlused.

PÜSIGE LAINEL!