13. juuni 2017

TOP 10: Enim Eesti meistritiitleid võitnud ujujad

Sellel laupäeval algavad 98. korda toimuvad Eesti meistrivõistlused ning meie tippujujad üritavad enda meistritiitlite saldot veelgi kasvatada. Kolm päeva kestvatel võistlustel jagatakse täiskasvanute hulgas välja 21 medalikomplekti.

Kuid kes on võitnud kõige rohkem kuldmedaleid Eesti meistrivõistluste ajaloos? Kas selleks on keegi praegune ujuja või juba karjääri lõpetanud sportlane? Allolevast tabelist leiad kümme enim Eesti meistritiitleid võitnud sportlaseid, tasub märkida, et arvesse lähevad ka teateujumises ja avaveeujumises saavutatud kuldmedalid.

10. koht - Ken Tomson (59 kuldmedalit)

Kümnendalt realt leiame endise ujuja Ken Tomsoni. Ujuja, kes kuulus Eesti koondisesse aastatel 1999-2008 võitis enda karjääri jooksul 59 kuldmedalit Eesti meistrivõistlustelt. Üleüldse seisab tema kaminasimsil lausa 121 Eesti meistrivõistluste medalit. Tiitlivõistlustel startis Tomson 26 korda.

Elina Partõka
9. koht - Elina Partõka (62 kuldmedalit)

Elina Partõka on Eestit olümpiamängudel esindanud kolmel korral (2000; 2004; 2008). Parimaks kohaks jäi tal 200 m vabaltujumise 28. koht. Eesti meistrivõistlustel suutis Partõka saavutada 108 medalit millest 62 neist olid kuldsed.

8. koht - Margus Saia (66 kuldmedalit)

Siiri Põlluveeri endine õpilane Margus Saia jagab 6.-7. kohta. Aastatel 1996-2003 Eesti koondisesse kuulnud Saia meelisaladeks olid pikemad distantsid. Viiel korral õnnestus Saial püstitada ka Eesti rekord. 2001 aasta MM-il saavutas ta 400 m kompleksujumises 22. koha. EMV kuldmedaleid teenis ta karjääri jooksul 66 tükki. 

7. koht - Martti Aljand (73 kuldmedalit)

Eesti ujumise üks kõige edukamaid sportlasi Martti Aljand on seitsmendal positsioonil. Aljandil võiks Eesti meistritiitleid olla ka rohkem, aga kuna ta veetis viis aastat USA ülikoolis, siis väga paljud meistrivõistlused jäid tal vahele. Kuigi kuldmedalite tabelis on ta seitsmes, siis EMV medalite koguarvult hoiab ta 151 medaliga meesujujate arvestuses esikohta. 

6. koht - Maria Romanjuk (76 kuldmedalit)

Edetabeli kuuendalt realt leiame hetkel veel aktiivse ujuja ning selleks on rinnuliujuja Maria Romanjuk. Kuigi Romanjukil on võimalus enda kuldmedalite arvu alates laupäevast veel kasvatada, siis praeguseks hetkeks on tema kukrusse kukkunud 76 kuldmedalit. Üleüldse on ta Eesti meistrivõistlustel medali kaela saanud 141 korral. Rio olümpialane tundub olevast ka üks nendest sportlastest kes võib enda karjääri lõppedes tõusta enim EMV kuldmedaleid võitnud Eesti ujujaks.

5. koht - Kätlin Sepp (81 kuldmedalit)

Sarnaselt Martti Aljandile veetis ka Kätlin Sepp enda ülikooliaastad USA-s. Kuigi teda on Eesti meistrivõistlustel rohkem nähtud. Enda karjääri jooksul on Sepp võitnud Eesti meistrivõistlustel kokku 81 kuldmedalit ning ühtekokku lausa 151 medalit. Sellel nädalavahetusel on Sepp ka EMV stardis ning suure tõenäosusega möödub ta kuldmedalite arvestuses Andres Olvikust.

4. koht - Andres Olvik (84 kuldmedalit)

Andres Olvik on enda pika karjääri jooksul võitnud Eesti meistrivõistlustelt 84 kuldmedalit. Paljud kuldmedalid tulid tänu faktile, et mitmed tema kodused konkurendid treenisid USA-s ja kodustele meistrivõistlustele alati tulla ei saanud. Lisaks 84 kuldmedalile on Olvik võitnud veel 33 hõbe- ja 30 pronksmedalit. 

3. koht - Daniil Haustov (89 kuldmedalit)

Tabeli kolmandat kohta hoiab Eestit kahel korral (2004 & 2008) olümpiamängudel esindanud Daniil Haustov. Ttitlivõistlustel tegi Haustov kokku 62 starti. Lisaks 89 kuldmedalile on ta võitnud ka 38 hõbe- ja 11 pronksmedalit. Viimane kuldmedal pärineb Haustovil aastast 2009.

2. koht - Natalia Hissamutdinova (101 kuldmedalit)

Enim kuldmedaleid Eesti meistrivõistlustelt võitnud naisujuja on Natalia Hissamutdinova. Nüüdseks Mätingu perekonnanime kandev ujuja võitis enda karjääri jooksul muljetavaldavad 101 kuldmedalit. Lühiraja EM-il on tema parimaks tulemuseks 50 m rinnuliujumise 5. koht. Samuti on Hissamutdinova näol ujujaga, kes on võitnud medali ka Euroopa juunioride meistrivõistlustelt. Selle vägiteoga sai ta hakkama 1999 aastal. Eesti rekordit parandas see vägev naine 71. korral. 

1. koht - Indrek Sei (112 kuldmedalit)
Indrek Sei

Eesti rekordinternatsionaal kui nii saab öelda on Indrek Sei. Kolmel olümpial Eestit esindanud ujuja võitis kokku 112 kuldmedalit. Kusjuures hõbe- ja pronksmedaleid kogunes tema kontole "vaid" 22 tükki. Eesti rekordeid parandas Sei enda pika karjääri jooksul 72. korral. Lühiraja EM-il võitis ta kaks hõbe- ja pronksmedalit.

Taasiseseisvunud Eesti kõigi edukam ujuja Triin Aljand võitis enda eduka karjääri jooksul "ainult" 49 Eesti meistritiitlit. See tuli taas seetõttu, et enda ülikooliaastad veetis Aljand USA-s ning Eesti meistrivõistlustele igal aastal ei olnud võimalik tulla.

Hetkel veel aktiivsetest ujujatest on TOP 10 edetabelile kõige lähemal Martin Liivamägi, kes on kuldmedali kaela saanud 58 korral. Ka tema on nädalavahetusel algavatel EMV stardis ning võib enda kuldmedalite arvu suurendada. Kaugel ei ole TOP 10 tabelist ka Pjotr Degtjarjov kes on võitnud 52 kuldmedalit. Tänavu Eesti meistrivõistlustel mitte startivad Ralf Tribuntsov ja Kregor Zirk on vastavalt võitnud 43 ja 23 kuldmedalit.

PÜSIGE LAINEL!