1. juuni 2017

VIDEOD: 10 legendaarset ning motiveerivat Michael Phelpsi ujumist

Michael Phelpsi nimi ei vaja kellelegi tutvustamist. 23-kordne olümpiavõitja on purustanud enda ujumistega kõik võimalikud rekordid, mis purustada on olnud. Tema jälg ujumise ajalukku on uskumatult suur ja imeline. 

Toon Teieni 10 legendaarset Michael Phelpsi ujumist, mis motiveerivad ning annavad aimu kui suure ujujaga tegelikult tegemist oli.

1. 15-aastasena olümpiafinaalis

'

Kui tavalised 15-aastased noorukid lõpetavad põhikooli ning hängivad niisama, siis Phelps ujus selles vanuses olümpiafinaalis. Aastal 2000 osales ta Sydney olümpiamängudel kus ta pälvis 200 m liblikujumises viienda koha. Toona näitas ta kõigile, et siit on midagi suurt tulemas. Vaid mõned kuud peale olümpiat purustas ta samal distantsil maailmarekordi ning kuni tänase päevani on ta endiselt kõige noorem meesujuja kes püstitanud maailmarekordi.

2. Esimene olümpiamedalMuidugi oli Phelpsi esimeseks olümpiamedaliks kuldne autasu. 19-aastase noormehena läks ta Ateena olümpiamängudele eesmärgiga ületada Mark Spitzile kuuluva kuldmedalite rekordi. Sellest eesmärgist jäi napilt puudu, sest Phelps võitis Ateenas kuus kulda ja kaks pronksmedalit. Nendest esimese kulla võitis ta maailmarekordiga 400 m kompleksujumises. Juba 75 m peal on selge kes selle distantsi võidab. 

3. Kõigi aegade põnevaim teateujumineKõigi aegade põnevaim teateujumine leidis ilmselt aset 2008 aasta Pekingi olümpiamängudel 4x100 m vabaltujumises USA ja Prantsusmaa vahel. Avavahetuses ujunud Phelps sai kirja suurepärase aja, mis oli kiirem ka toona maailmarekordist, kuid enne viimast vahetust oli Prantsusmaa kasvatanud vahe enda kasuks päris suureks. USA ankrumees oli Jason Lezak, kes tegi midagi võimatut ning kõigi aegade kiirema vaheajaga 46.06 võitsid ameeriklased kuldmedalid ning Phelpsi kaheksa kuldmedali unistus elas edasi. Videost võib näha kui tähtis oli Phelpsile see võit.

4. Sooloujumine olümpiafinaalisMichael Phelps on ise öelnud, et 2008 aasta Pekingi olümpiamängude 200 m vabaltujumine on ilmselt tema karjääri kõige ilusam sooritus. Ta rõhutas tehnikat ning seda tunnet, mis teda valdas kui ta võitis järjekordse kuldmedali olümpiamängudel. Phelpsi sooritus oli uus maailmarekord ning lähimad konkurendid olid pigem kaugel olevad konkurendid. Hea stiilinäide kõikidele noortele ujujatele kuidas ujuda krooli.

5. Uskumatu finiš ja võitPekingi olümpiamängudel oli palju imelisi sooritusi, aga 100 m liblikujumine on üks neist kus ei saa üle ega ümber küsimusest: Kuidas Phelps seda tegi? 50 m pöördes oli ta selgelt maas enda kõige kõvemast konkurendist Milorad Cavicist, kuid siis hakkas Phelpsi show. Iga tõmbega tuli ta serblasele aina lähemale ja lähemale ning enne viimast tõmmet oli selge, et Cavic võtab võidu. Kuid Phelps tegi kiire lisatõmbe ning Cavic jäi libisema ning nii võttis ameeriklane ühe sajandikulise eduga olümpiakulla. 

6. Esmakordselt alla 50-sekundiJätkame 100 m liblikujumise lainel. Rooma MM-il 2009 aastal toimus Pekingi olümpiamängude kordusetendus. Cavic tegi fenomenaalse alguse ning juhtis pikalt, aga Phelpsi võimas teine pool jättis serblase taaskord poodiumi teisele astmele. Phelpsi esitus oli nii võimas, et temast sai esimene mees 100 m liblikujumises alla 50-sekundi saades kirja ajaks siiani kehtiva maailmarekordi 49.82. 

7. Teistmoodi rekordi ületamineLondoni olümpiamängudel jõudis ta vägeva saavutuseni kui temast sai läbi aegade enim olümpiamedaleid võitnud sportlane. Toona oli tippmargiks 18 medalit ning enda 19. medalini jõudis ameeriklane 4x200 m vabaltujumises. Viimast vahetust ujunud Phelps midagi juhuse hooleks ei jätnud ning selle ujumisega oli taas killuke ajalugu tehtud.

8. Ta on tagasi!Pärast 2012 aasta olümpiamänge lõpetas Phelps karjääri kuid otsustas teha comebacki. 2015. aasta USA meistrivõistlustel oli tema esimeseks stardiks 200 m liblikujumine ning kus ta alles näitas. Samal ajal toimunud MM-il oleks ta võitnud kuldmedali enda ajaga, kuid veelgi tähtsam sellest oli see emotsioon mille Phelps sai ning pani nurgakivi edukale Rio olümpiale aasta hiljem.

9. Revanš on magus2012 aastal kaotas ta 200 m liblikujumise olümpiakulla Chad Le Closile vaid viie sajandikuga. Neli aastat mõtles ta sellest kaotusest ning isegi Rio olümpial Le Clos hüppas ja keksis ning väitis, et kaitseb tiitlit. Aga kõigi aegade edukaimal ujujal olid muud mõtted ning kuldmedal Rio olümpiamängudelt 200 m liblikujumises oli Phelpsile ääretult tähtis nagu ta peale võistlusi väitis. See oli distants mille võitu ta tahtis kõige enam. 

10. Karjääri viimane ujumineMichael Phelps saab enda karjääri lõpetada vaid ühtviisi - kuldselt. Rio olümpiamängudel pani ta enda edukale karjäärile punkti võiduga 4x100 m kombineeritud teateujumises. Kusjuures just Phelps tegi otsustava vahetuse ning tõi USA kuldmedalile lähemale. Phelpsi nimele jäi tema karjääri jooksul 28 olümpiamedalit millest 23 kuldsed. Uskumatu mees see Michael Phelps!

PÜSIGE LAINEL!