20. juuli 2017

MM-i eelvaade: Kas Romanjuki rahvusrekordite seeria jätkub?

Eesti viimaste aastate parim naisujuja Maria Romanjuk osaleb juba kolmandat korda pikaraja MM-il. Neli aastat tagasi Barcelonas püstitas ta ühe rahvusrekordi ning kaks aastat tagasi sai hakkama kahe uue Eesti rekordiga.

20-aastane Romanjuk on tänavusel hooajal olnud suurepärases hoos. Ta on püstitanud 200 m rinnuliujumises Eesti rekordi, näidanud väga stabiilset minekut 100 m rinnuli distantsil ning ujunud uue tippmargi 50 m konnasprindis.

Kõige negatiivsem asjaolu Romanjuki esituste kohta tulevasel MM-il on see, et teda 200 m rinnuliujumise stardis ei ole. Tal jäi ettenähtud distantsil normist puudu vaid 27 sajandikku ning seekord tuleb leppida lühemate rinnulidistantsidega. Kahju muidugi seetõttu, et tänavu on Romanjuk sel distantsil püstitanud Eesti rekordi ajaga 2.31,29 ning heas löögihoos oleks ta ka Budapestis. Neli aastat tagasi toimunud MM-il Barcelonas ujus ta rahvusrekordi sel distantsil ning saavutas enda seni parima tulemuse 28. koha. Ka kaks aastat tagasi ujus ta Eesti rekordi sel alal ning pälvis 31. koha.

Budapestis on ta kindlasti starti tulemas 100 m rinnuliujumises, mis saab olema ka tema kõige tähtsamaks stardiks. Kaks aastat tagasi Kaasanis püstitas ta siiani kehtiva Eesti rekordi ajaga 1.09,49. Eelmisel aastal Rio olümpial õnnestus tal seda aega korrata, kuid nüüd oleks vaja teha enda karjääris järgmine hüpe. Sellel aastal on Romanjuk kahel korral ujunud alla 1.10 ning hooaja tippmark on 1.09,64. Võimatu ei ole see, et Budapestis võib Dmitri Kapelini hoolealune viia rekordnumbrid alla 1.09. Tänavuse hooaja stabiilsus lubab seda ning hetkel on Romanjuk saanud korralikult valmistuda nii Slovakkia kui ka Horvaatia treeninglaagrites. Poolfinaali on eestlannal raske jõuda, kuid karjääri parima koha võib ta MM-il välja ujuda küll, mis oleks kahtlemata õnnestumine.

Lisaks on Romanjuk starti tulemas ka 50 m rinnuliujumises. Kuna tänavusel MM-il ta 200 meetri distantsi ujuma ei pea, siis vajalik teravus sprindidistantsil on kindlasti olemas. Tänavu ujutud isiklik tippmark on tal 32.04 ning alla 32-sekundi ujudes saaks temast Eestis teine naine kes seda suutnud. Eesti rekord kuulub ajaga 31.32 Jane Trepile ning selle ületamine ei ole samuti utoopia. Juhul kui Romanjuk peaks 31-sekundi algusesse jõudma või Trepi aja lähedale, siis ei ole poolfinaalist unistamine võimatu. Neli aastat tagasi saavutas ta sel distantsil 54. koha ning kaks aastat tagasi 40. koha. 

Loodetavasti suudab Romanjuk enda ilusat Eesti rekordite seeriat MM-il jätkata. Poolfinaali võimalused on olemas, aga selleks tuleb eestlannal ennast mitmekordselt ületada. Tähtsam oleks ujuda ennast uuele tasemele, mis annaks enesekindlust vaadates Tokyo suunas. Koht 25 hulgas oleks 20-aastasele ujujale kordaminek ning taas samm edasi tipu poole.

Romanjuki ajakava MM-il:

24. juuli - 100 m rinnuli eelujumine
29. juuli - 50 m rinnuli eelujumine

PÜSIGE LAINEL!