16. detsember 2016

EESTI MEISTRIVÕISTLUSE EELVAADE: 7 tulist vastasseisu mida pead nägema

Homme algavad Tallinnas Kalev Spas kolm päeva kestvad 24. korda peetavad Eesti lühiraja meistrivõistlused. Starti on tulemas kogu Eesti paremik sh Kregor Zirk, Ralf Tribuntsov, Martin Liivamägi jpt. 

Võistluste algus on homme kell 16:00. Kuna kohal on kõik kuumemad nimed, siis oodata on ka mitmeid tuliseid vastasseise päris paljudel aladel. Priit Aaviku Ujumisblogi toob Sinuni 7 tulist vastasseisu Eesti lühiraja meistrivõistlustel mida sa pead nägema.

100 m selili - Tribuntsov vs Zirk

Täna öösel Eesti aja järgi kodumaale saabunud Ralf Tribuntsov teeb 25 m basseinis selle hooaja esimesed stardid. Lõuna-California ülikoolis õppiv ja treeniv 22-aastane Tribuntsov on 100 m selilujumises Eesti rekordiomanik ajaga 51.12 ning kuu aega tagasi oleks talle sellel alal ilmselt igaüks kuldmedali kaela riputanud. Äsja lõppenud Põhjamaade juunioride meistrivõistlustel ujus Kregor Zirk 100 m seliliujumises uue Eesti juunioride rekordi ajaga 51.36 ületades 61 sajandikuga just Tribuntsovile kuuluva rekordi. Nende meeste omavaheline mõõduvõtt võistluste avapäeval saab olema üks kõige intrigeerivamaid. Tribuntsov ei ole kodusele konkurendile 100 m seliliujumises kaotanud rohkem kui kolm aastat. 

100 m rinnuli - Allikvee vs Liivamägi vs Aljand

Veidi vähem kui nädala eest lõppenud lühiraja MM-il nägime Martin Allikvee ja Martin Liivamägi omavahelist mõõduvõttu 100 m rinnuliujumises. Noorem konkurent Allikvee oli parem ajaga 58.80. Liivamägi sai kirja tulemuseks 58.94. Eesti meistrivõistlustel lisandub sellele duole ka Eesti rekordiomanik Martti Aljand. Aasta tagasi tuli sel distantsil võitjaks Liivamägi ajaga 58.37 kellele Allikvee kaotas vaid nelja sajandikuga. Kaasahaarav tuleb see distants ka tänavu ning isegi kohvipaksu pealt on raske võitjat ennustada. 

100 m vabalt - Zirk vs Degtjarjov vs Tribuntsov

Zirk ja Tribuntsov
Põhjamaade juunioride meistrivõistlustel püstitas Zirk sellel distantsil uue Eesti rekordi ajaga 47.57 ning ületas sellega 8 aastat Vladimir Sidorkini nimele kuuluva rekordi 42 sajandikuga. Mõistagi on ta suurfavoriit alavõidule ka Eesti meistrivõistlustel. Vaadates nüüd võistluste ajakava, siis 100 m vabalt on üks viimaseid alasid. See tähendab, et selleks hetkeks kui minnakse 100 m vabaltujumise starti on Zirgil tehtud eeldatavalt 13 starti ning väsimus võib teha oma töö. Enda võimaluse võib ära kasutada Pjotr Degtjarjov ning viia enda isikliku rekordi esmakordselt alla 48-sekundi. Tema jaoks on Eesti meistrivõistlused koht kus ujuda tänavuse hooaja parimad tulemused, sest tiitlivõistlustel ta ei osalenud. Oma võimalust noolib ka Tribuntsov, kes tänavusel hooajal jardibasseinis on head minekut näidanud just vabaltujumises. Väga hea veealuse osaga võib Tribuntsov saada finišis käe vastu seina esimesena. Maha ei tohi kanda ka Daniel Zaitsevit ja Karl Johann Luhti. Meeste 100 m vabaltujumine saab olema Eesti lühiraja meistrivõistluste kirss tordil.

100 m selili - Sepp vs Sepp

Naiste 100 m seliliujumises näeme põhimõttelist vastasseisu kus omavahel lähevad vastamisi õed Kätlin ja Sigrid Sepp. Kui 50 m seliliujumises on trumpässad noorema õe Sigridi käes ja 200 m seliliujumises vanema õe Kätlini käes, siis 100 m seliliujumine peaks olema tihedamast tihedam heitlus. Kätlini tänavuse hooaja tippmark on 1.01,44 ning ujutud novembri keskel Kalev Openil. Sigridi hooaja tippmark on aga 1.01,03 ning nädal aega tagasi Põhjamaade meistrivõistlustel sai ta kirja tulemuseks 1.01,95. Vanem õde Kätlin on sel distantsil ka rahvusrekordi omanik ajaga 1.00,56. Määravaks saab just viimane 25 m ning kes tahab seda võitu rohkem - ei ole üllatav kui võitja saatus otsustatakse viimasel tõmbel. 

50 m liblikat - Zaitsev vs Zirk

Põnevuslahing saab olema ka meeste 50 m liblikujumine. Eesti rekordiomanik Daniel Zaitsev peaks tegema enda parimad tulemused just Eesti meistrivõistlustel, sest ei osalenud ta nii lühiraja MM-il kui ka Põhjamaade meistrivõistlustel. See ala on ka Zaitsevi põhidistants. Zirk seevastu head tulemust Põhjamaade meistrivõistlustel sel distantsil teha ei saanud, sest loobus selle ala ujumisest. Kuigi favoriit on Zaitsev, siis kõik ujumissõbrad teavad, et Zirki ei tasu maha kanda mitte kunagi. Ei oleks üllatav kui võitmiseks on vaja uut Eesti rekordit milleks hetkel on 23.37. Pronksmedalile tuleb huvitav duell Tribuntsovi ja Aljandi vahel. 

50 m rinnuli - Kersa vs Romanjuk

Karleen Kersa
Põnevust on alati õhus kui tegemist on 50 m distantsiga. Üks põnev ujumine saab olema naiste 50 m rinnuliujumine kus omavahel lähevad vastamisi Maria Romanjuk ja Karleen Kersa. Romanjuk on tänavusel hooajal läbinud selle distantsi ajaga 31.53 ning Kersa vaid kolm sajandikku aeglasemini 31.56. Seega võib vaid eeldada, et Kalev Spa basseinis liiguvad nad algusest lõpuni paarisrakendis. Määravaks saab kui hästi tuleb kummalgi välja pööre ja finiš. Kui ühel peaksid pisidetailid õnnestuma ning teisel mitte, siis võitja saatus on teada. 

50 m vabalt - Degtjarjov vs Zaitsev vs Zirk

Sellise huvitava alaga algavad 24. korda peetavad Eesti lühiraja meistrivõistlused. Pjotr Degtjarjov pidi suvel pikas basseinis loovutama esisprinteri tiitli Daniel Zaitsevile, aga nüüd on Degtjarjov näljasem kui kunagi varem ja tahab enda põhialal saavutada kuldmedali ning võtta tagasi esisprinteri staatus. Ta on lühiraja meistrivõistlustel sellel alal võidutsenud alatest aastast 2011 ning tahab kindlasti enda võiduseeriat jätkata. Zaitsev üritab sel alal viia enda isikliku rekordi alla 22-sekundi, mis peab ka juhtuma kui ta tahab Degtjarjovile tagatulesid näidata. Omasõna üritab sekka öelda ka Zirk, kes esmajoones jahib Tribuntsovile kuuluvat juunioride rekordit (22.08) ning seejärel ehk suudab üllatada eeldatavaid favoriite. 

Võistlused algavad homme kell 16:00. Pühapäeval tehakse startidega algust 09:30 ja 17:30 ning võistluste viimasel päeval ehk esmaspäeval hüppavad ujujad vette 10:00. 

Võistluste stardiprotokolli leiad SIIT:

Võistluste juhendi leiad SIIT:

PÜSIGE LAINEL!